Translate

16. pro 2017.

Sobne orhideje


Zbog prelijepih i neobičnih cvjetova, pojedine vrste orhideja su jedna od najprivlačnijih biljaka koje cvjetaju tokom zime i proljeća.
Postoji preko 750 rodova orhideja i nekoliko hiljada hibrida. Za koju orhideju ćete se opredijeliti zavisi, prije svega, kakvi su uslovi u vašem domu, jer svaka vrste ima različite prohtjeve.


Zygopetalum – Ima duge listove sa istaknutim dekorativnim žilicama. Cvjetna stabljika se otvara iz prošlogodišnjih izdanaka i može da formira cvjetne grane sa čak dvanaest velikih cvjetova sa obojenim, izduženim laticama.
Zygopetalum cvjeta u proljeće, a mirisni cvjetovi mogu da traju i po mjesec dana. Kako ova vrsta orhideje traži dosta svijetla, najbolje je da je držite uz južni prozor, ali je zaštitite od direktnog podnevnog sunca. Za zalivanje koristite vodu sobne temperature, ali pazite da ne pokvasite listove, jer to može da izazove njihovo truljenje.
Tokom rasta listova zalivajte korjenje biljke, a na kraju tog perioda pustite da se orhideja prosuši kako biste podstakli cvjetanje.
Svake nedjelje, tokom proljeća i ljeta, biljku prihranite sa osminom ili četvrtinom preporučene količine đubriva za orhideje. Zygopetalum voli prozračne prostorije i nisku vlažnost vazduha.
Presađuje se svake druge godine u mješavinu zemlje za orhideje i svijetlog treseta, uz dodatak male količine vermikulita.
Savjet: Nemojte je držati blizu voća, jer ove orhideje ne podnose etilen, gas koji ispušta voće dok sazrijeva.

Draguljasta orhideja (Ludisia discolor) - Ova orhideja je dobila ime po tamnim crvenopurpurnim listovima prošaranim zlatnim blještećim rebrima.

Zbog izuzetne boje listova i načina gajenja mnogi ljubitelji cvijeća ovu biljku smatraju zahvalnom i veoma vrijednom dopunom ostalim kućnim biljkama. Ima neugledne sitne bijele cvjetove, ali na biljci su najljepši tamni baršunasti listovi. Odgovara joj polusjenovito mjesto, jer na jakom svijetlu listovi gube tamnu boju.Draguljastu orhideju potrebno je svakodnevno orošavati vodom i zalivati je jednom nedjeljno, potapanjem saksije u dublju posudu sa mekom vodom. Presađuje se svake druge godine u mješavinu tresetne mahovine, sitnog šljunka i pijeska, u za broj veću saksiju od plastike ili gline. 
Odontoglossum - Cvjeta cvjetovima raznih boja. Cvjeta od pozne zime do ranog ljetnjeg perioda, a starije biljke mogu cvjetati čak i dva puta godišnje. Ovoj orhideji odgovara svijetlo mjesto, odnosno istočna strana. Minimalna zimska temperatura koju podnosi je 7 stepeni, a optimalna 20. Pojava crvenih pjegica na listovima znači da je orhideja na previše svijetlom mjestu.
U zimskim mjesecima zaliva se jedanput nedjeljno, a tokom proljeća i ljeta na svaka dva-tri dana.
Voda za zalivanje mora da bude prokuvana i ohlađena, ili destilovana. Odgovara joj visoka vlažnost vazduha, pa je treba svakodnevno prskati destilovanom vodom. Tokom rasta možete je prihranjivati organskim humusnim đubrivom (“humisol”), a tokom cvjetanja posebnim đubrivom za orhideje, na primjer “substral za orhideje”). Presađuje se u proljeće ili tokom jeseni u mješavinu svijetlog treseta i specijalne zemlje za orhideje. Posuda za sadnju mora da bude dovoljno velika da bi biljka u njoj mogla da ostane dvije godine.
Savjet: Ove biljke vole velike razlike između dnevnih i noćnih temperatura, a zimi im odgovara da budu na prohladnom mjestu. Ukoliko na biljci nikne nekoliko cvjetnih stabljika, zadržate samo jednu ako želite obilno cvjetanje.
Izvor: Novosti.rs, Ivana Čolović, dipl. inž.
Podijelite na svoj PROFIL

0 komentari:

Objavi komentar

 
Copyright © 2014 Moj Vrt Cvijeća • All Rights Reserved.
Template Design by BTDesigner Published.. Blogger Templates • Powered by Blogger
back to top