Smeđe, žuto ili suho lišće simptomi su koji pokazuju nedostaje li cvijeću vode ili je dobiva previše, koliko mu treba sunca, ima li u zemlji previše soli ili klora
Biljka dobiva zrak ne samo kroz lišće nego i kroz korijenje, no ne može ako je zemlja stalno vlažna, a i zbog previše vode korijenje trune. Zato prije nego što je zalijete, provjerite je li zemlja barem dva i pol cm ispod površine suha. Također, biljka ne smije stalno plivati, nego bi voda trebala izaći kroz rupe na posudi. Ipak, zbog grijanja zimi je neke biljke potrebno češće zalijevati, a druge rjeđe. Upravo je pretjerano zalijevanje najveći ubojica biljaka.
Primijetite li da se lišće počinje sušiti, vjerojatno su krivi klor i sol iz vode. Kako biste spriječili mrlje na lišću i sušenje, ostavite vodu da odstoji tijekom noći da aditivi ispare, a možete je i filtrirati. No jedan od znakova pretjeranog zalijevanja ili zadržavanja vode je i žuto lišće. Ali lišće može požutjeti i zbog previše svjetla ili vapna u zemlji.
Zato izbušite rupe na dnu posude, manje zalijevajte i uklonite oštećene dijelove. No postane li lišće na rubovima smeđe, to može biti zbog nakupina plijesni ili soli, suhog tla ili zraka te gljivica. Povećajte vlažnost kamenčićima u posudi ispod biljke i omogućite dobro uklanjanje vode. Lišće može otpadati i zbog previše ili premalo vode te nagle promjene temperature ili svjetla. No sve to može se riješiti pravilnim zalijevanjem, boljom izloženošću svjetlu, ovisno o vrsti, te prikladnom temperaturom.
Obični fikus (ficus robusta)
Jedan je od najčešćih ukrasa u domovima. Potrebno ga je zalijevati barem jedanput na tjedan, no tijekom zime dovoljno ga je zaliti dvaput na mjesec. Uklanja većinu zagađivača iz zraka, a i preživjet će u hladnijim uvjetima te uz manjak svjetla. No ta vrsta fikusa podnosi samo umjerenu vlagu.
Ako se zemlja osuši, fikus će “pomisliti” kako se približava sušna sezona, pa će mu početi otpadati lišće. Iako će opet narasti, bolje je održavati zemlju vlažnom. Nije ga dobro premještati s mjesta na mjesto - bolje ga je povremeno rotirati.
Damska palma (rhapis excelsa)
Mala palma uspijeva iznimno dobro u zatvorenim prostorima, ali uz odgovarajuće uvjete. Baš zbog iznimne prilagodljivosti uvjetima, prilično je rasprostranjena u domovima. Kao i fikus, ljeti ju je potrebno zalijevati češće, no zimi ju je dovoljno zaliti jedanput na mjesec ili svaki drugi tjedan, ovisno o temperaturi. Osjetljiva je na kvalitetu vode, pa je vodu bolje filtrirati prije zalijevanja palme. Također, filtrira toksine iz prostorija, nužna je za uklanjanje amonijaka iz sredstava za čišćenje koji ostaju u zraku, ali i poboljšava kvalitetu zraka u prostoriji u kojoj se nalazi.
Leptir palma (c. lutescens)
Mora se zalijevati svaki dan, no ne smije se pretjerati. Najviše joj odgovara umjerena vlažnost, ali ako se zemlja osuši, lišće će odmah postati smeđe. Treba je držati na svjetlu, no ne na izravnom udaru sunca. I ona pripada skupini biljaka koje uklanjaju većinu otrova iz zraka u zatvorenim prostorima. Veliko lišće učinkovito čisti zrak, zato ga treba redovito čistiti, brisati prašinu te ga čuvati od nametnika. Biljka ispušta velike količine vlage u zrak, pa je idealna tijekom zime u prostorijama u kojima prevladava suhi zrak.
0 komentari:
Objavi komentar